Cesta duchovního růstu k PROBUZENÍ

Masopust

 

Příroda je velmi moudrá – a to je bez debat.

Každý rok se CELÁ (stromy, louky, veškerá zvířata) PROČISTÍ a ODPOČINE, aby měla sílu na další rok.

 

Zkusme se společně opět podívat do přírody.

JARO je období, kdy všechno raší, pučí, kvete, rodí se nová mláďátka, začíná nový život.

LÉTO je období zrání, dospívání.

Jaro i léto jsou nádech, příliv, přibývání měsíce, ráno a odpoledne…

 

PODZIM je období dozrávání plodů, sklizně.

ZIMA je pak obdobím klidu, míru a odpočinku.

Podzim i zima jsou výdech, odliv, ubývání měsíce, večer a noc...

 

A tak to je vždy a stále dokola. Je to vesmírný kruh. I lidé prochází těmito obdobími. Dětství je jaro, léto – získávání zkušeností, stáří je podzim – moudrost. Zima je pak věčný spánek.

V ZIMĚ se i příroda uloží k spánku se vším všudy. Míza ze stromů se zatáhne do kořenů, ježci a medvědi se uloží k spánku, louky přikryje peřina… Ptáci nezpívají. Všude je ticho a klid.

A jak je to se zvířaty, která se k zimnímu spánku neukládají a přesto tady zůstanou? Třeba srny?
Na podzim, kdy je na zemi spousta žaludů a jiných plodů, se srny vykrmí, přiberou na váze a pak se jejich metabolismus pozvolna mění na tzv. úsporný. To znamená, že metabolismus šetří to, co má, aby zimu vydržel. Stejně tak i my jsme kdysi měli zásob ve spíži tolik, aby nám vydržela na zimu. Srna nad tím ale neuvažuje. Ono se to prostě děje. PánBůh zvířatům dá vždy něco k jídlu. Děje se to jako jeden celek. Celá Země odpočívá a každá její buňka také - stromy, zvířata. To jen my lidé jsme stále ve stresu, ať je zima nebo léto. Je-li vše v rovnováze, srna v přírodě prožívá vnitřní klid a mír. Není šťastná, není ani nešťastná. Tu si něco vyhrabe, tam si něco ukousne ze stromu. Když je moc sněhu, tak okusuje větvičky. Leží ve sněhu, pozoruje, odpočívá a prostě JE. JE V ABSOLUTNÍ PŘÍTOMNOSTI. Neuvažuje o tom, že by si vytáhla jetel z mrazáku. Nic nenarušuje. Vše je v harmonii, vše je jak má být.

Problém nastává, když srny z klidu vyruší psi. Srna musí utíkat, je vyčerpaná a i když uteče, pravděpodobně uhyne. S tímto se totiž nepočítá. Vydá energii, která se měla šetřit. Je nabouraná rovnováha.

Je-li někde jakýkoliv problém, můžou za to opět lidé! Jejich psi, motorky v lesích, motorové pily.

Na konci zimy, když ještě není jaro, je 40 denní období zvané MASOPUST.  Masopust je zakončen velikonočním pondělím.
Toto období je opět inspirováno přírodou.
Konec zimy je obdobím, kdy VRCHOLÍ a následně se zakončuje pročištění celé přírody. Jedině tak dochází k úplnému uzdravení.

Kdo jej ale dnes zná?

My jsme jediní tvorové na Zemi, kteří po zimě opět přiberou. Jsme celou zimu, celý rok, celý život nemocní.  Princip přírody je nám tak vzdálen, že jsme opět mylně uvěřili tomu, že máme MÍT DOMA HOJNOST – plné lednice jídla, abychom byli zdraví. Tělo si tak nemá kdy odpočinout. Není divu, že všichni mají něco z těchto nemocí: nadváhu, cukrovku, zvýšený krevní tlak, vypadávání vlasů, kožní problémy, bolesti kloubů…

Všichni – i naše tělo, každá buňka, naše ledviny, střeva – všichni a všechno si potřebuje odpočinout!!!

MASOPUST je tedy obdobím půstu, odpočinku. Již název sám říká, že je to období nejezení masa. Podle tradice se nepilo mléko, nepekly buchty, neveselilo, odpočívalo... Masopust byl zahájen masopustním veselím a ukončen velikonocemi.

To už je však ta zjednodušená verze. MASOPUST můžeme pojmout tak, že budeme jíst jednodušeji, nebo se můžeme rozhodnout, že budeme držet zpočátku jednodenní, později třídenní nebo sedmidenní půst. Někteří třeba 21 denní nebo 40 denní (více o tom na stránce PŮSTY).

Na masopust plynule navazuje období bylinek - očistných kůr.

Takto snadné řešení nám příroda dává - máme jej na dosah ruky. Přitom my hledáme složitosti. Nacházíme řešení, která mají nějaká svá "ale", léky, které mají spoustu vedlejších účinků. 

PROČ NEDĚLAT VĚCI JEDNODUŠE... :)

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode